W dniach 18 – 21 kwietnia przedstawiciele zarządu konfederacji CONFEMAC (Hiszpańska Krajowa Konfederacja Osób Starszych) przebywali z wizytą w Warszawie w ramach programu Erasmus+ (projekt 2022 -1 -PL01-KA210-ADU-000083850).

Projekt współpracy na małą skalę w zakresie edukacji dorosłych obejmuje współpracę i wymianę doświadczeń pomiędzy naszym Stowarzyszeniem a CONFEMAC (Hiszpańska Krajowa Konfederacja Osób Starszych) i składa się z cyklu spotkań polskiej i hiszpańskiej organizacji w celu wypracowania nowych strategii aktywizacji osób starszych.

Jest to drugie z kolei spotkanie z hiszpańskim CONFEMAC w czasie którego mieliśmy okazję pokazać i omówić z hiszpańskimi partnerami sposoby aktywizacji seniorów poprzez kulturę, była to również okazja do przedstawienia szerszemu gronu naszych członków organizacji partnerskiej.

Podczas wizyty w Warszawie Hiszpanie wzięli udział w cotygodniowym wykładzie historycznym organizowanym przez nasz Uniwersytet, mieli okazję przekonać się jak dużym zainteresowaniem wśród osób starszych cieszą się takie wykłady oraz jak dużą ilość seniorów angażują.

Oprócz tego Hiszpanie wzięli też udział w wizytach kulturoznawczych podczas których poznali strategie aktywizacji proponowane przez nasze stowarzyszenie, poznali bliżej folklor naszego regionu, który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem naszych seniorów. Przedstawiliśmy również zajęcia takie jak lekcje tradycyjnych polskich tańców czy gimnastyka na basenie, które pozwalają nam aktywizować seniorów również w zakresie ruchowym.

Przedstawiciele CONFEMAC zwiedzili Warszawę, poznali zarówno historię naszej dzielnicy jak i szerszą historię miasta, zwłaszcza historię warszawskiego getta z którego rocznicą upadku zbiegła się w czasie ich wizytą.